Licensed guide  מדריך מורשה

Member of

Israel Tour

Guide Assn

  • Facebook
flag 1 UK.png
flag 1 FR.png
flag 1 IT.png
flag 1 IS.png

 

Choose Language  נא לבחור שפה

Wix Logo 4.png

מורה דרך 

בארץ הקודש

דוד שטיינברג 

סיורים מיוחדים

יקבים ומנזרים בין יפו לירושלים

ארץ יפהפייה, מתפתחת ועדיין לא מתויירת מחכה לנו במעלה הדרך מתל אביב בואכה השפלה והרי ירושלים. הוא יכול להיות מסע-מקדים לסיור בירושלים או לחילופין, מסע מסכם מירושלים לכיוון מישור החוף לאורחים מחו"ל.

 נצא מת"א לכיוון לתל גזר התנ"כי, אל עמק איילון, אזור של קרבות היסטוריים לאורך הדורות. משם נמשיך לרמלה, ולוד שכנתה - שני אתרי תיירות נפלאים ופחות ידועים בארץ. אנו נבקר בכנסיות העיר רמלה, במגדל הלבן, בבריכת הקשתות, בשוק רמלה הססגוני ובמסגד הגדול. משם נמשיך ללוד, נבקר בכנסייתה, שם קברו של אחד הקדושים הנוצריים החשובים בעולם – ג'ורג' הקדוש, קוטל הדרקון. 

משם נמשיך לאחד או שניים מיקבי הבוטיק החדשים והאיכותיים של האזור לטעימות. אז, נמשיך לכיוון עין כרם (עם אפשרות ביקור במנזר יוחנן במדבר במושב אבן ספיר) ונבקר בכנסיות החינניות שלה: כנסיית יוחנן המטביל וכנסיית הביקור. משם נמשיך לירושלים או נחזור לתל-אביב – כרצונכם.

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

 
 

בטיול זה נספר סיפורן של חמש נשים, שכל אחת תרמה באופן משמעותי לבניין העיר ולעיצוב דמותה כיום, והן פחות ידועות לרובנו.

מרים אם ישוע (סנטה מריה), שעל פי המסורת הנוצרית נולדה, גדלה מתה ונאספה למרומים בירושלים. שאר הארבע היו נשים יפות משכילות וכוחניות, מדינאיות מוכשרות, בעלות אישיות מרתקת וחיים סוערים. הקיסרית הרומית הלנה, שבנתה את כנסיית הקבר, הקיסרית הביזנטית אאודוקיה, שבנתה את חומות ירושלים, המלכה הצלבנית מליסנדה, ששיקמה את כנסיית הקבר, ולבסוף אשתו המהפנטת של סולימן המפואר העותומאני, הוּרֶם חַסֶקִי סוּלְטָן שבנתה ארמון בעיר, הנושא את שמה עד היום. נספר את סיפורן מול המבנים שבנו.

 

נבקר במוזיאון ווג'וד לתרבות חומרית פלסטינית ומטפח יצירה נשית. פיזור. קניות.

משך הטיול כ- 6 שעות. 

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

אלקודס: ירושלים המוסלמית  

בשנת 638 לסה"נ, בא בשערי ירושלים, בראש צבאו, הח'ליף השני, עומר אבן אל-חטאב. מאז, הייתה זו עיר מוסלמית, ברוב התקופות עד סוף המאה ה-19: כמעט 1400 שנה. למוסלמים היא ידועה כאל-קודס, והיא אחד משלושת המקומות הקדושים ביותר לאסלאם. היא הייתה מקום המסע הלילי של הנביא מוחמד.

 

במאה השמינית לסה"נ, הקימו הח'ליפים בני השושלת האומאיית את המסגדים היפהפיים על הר הבית (חראם אל-שריף - ההיכל הנאצל. הממלוכים, ששלטו ממצרים, פיתחו את העיר בימי הביניים ובנו בנייני פאר למדרשות ולמוסדות (אווקאף). בשנת 1516 השתלטו התורכים העותומאנים על העיר, והחל מ-1538בנו את חומות ירושלים המוכרות היום, את מצודת העיר (מגדל דוד) ובניינים מפורסמים אחרים בעיר.

 

המסלול: הר הבית/חרם-א-שריף, ארמונות ומדרשות הרובע המוסלמי, ארוחת צהריים, מגדל דוד וסיור על החומות בין שער יפו לשער שכם.

משך הסיור: כ-6 שעות

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

 

 הר הזיתים הוא הר המקודש לשלוש הדתות האברהמיות, כהר תחיית המתים ביהדות, הר העלייה לשמים של ישו בנצרות, ומקום המשפט ביום הדין אצל המוסלמים.

מסלול הטיול: נסיעה במיניבוס ממקום המפגש בשער יפו (ניתן לקבוע מפגש אחר לקבוצה) לכנסיית אוגוסטה ויקטוריה על הר הזיתים, נטפס על המגדל לצפייה בנוף ירושלים ומדבר יהודה ממעוף הציפור, נסיעה לכנסיית/מסגד העלייה (ייתכן ביקור בכנסיית העלייה הרוסית) כנסיית פאטר נוסטר, מצפה מלון שבע הקשתות, קברי הנביאים, כנסיית "בכי האדון" (דומינוס פלביט), ביקור בבית הקברות היהודי של הר הזיתים, (ייתכן ביקור בכנסיית מריה מגדלנה הרוסית) ונסיים בכנסיית כל העמים בגת שמנים. נעלה ברגל אל העיר העתיקה ונתפזר באזור האכסניה האוסטרית והמסעדות.

משך הטיול כ- 3.5 שעות.

 

הטורקים העותומנים שלטו על הארץ כארבע מאות שנה, משנת 1516 עד 1917 והשאירו חותם חזק על התרבות, הארכיטקטורה והמטבח של ארץ הקודש, על כל עדותיה: המוסלמיות, היהודיות והנוצריות.

 

המרכזים ההיסטוריים של ערים כמו ירושלים, חיפה, עכו, יפו, נצרת ובאר שבע עדיין שומרות על הצביון העותומני.

נוכל להרכיב טיול של יום או יומיים, היוצא מעכו בצפון, דרך ירושלים ודרומה אל באר שבע (Birrüssebi) שהוקמה ע"י העותומנים ב-1900 ועד המדבר, בואכה עוג'ה אל-חפיר, הבסיס הצבאי הטורקי.

ניתן גם לארגן טיול קולינרי בעקבות ההשפעות העותומאניות על המטבח הישראלי והפלסטיני.

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

ארץ ישראל הייתה במשך אלפי שנים נקודת מפגש של תרבויות ודתות. המטבח הפלסטיני המקומי, בעל מאכלים מסורתיים ועתיקים מגוון ביותר. יש שוני במאכלים בין אזורי ההר, המדבר והחוף, הצפון והדרום. רוב הציבור הישראלי אימץ את המטבח הערבי המקומי כאוכל עממי, השווה לכל נפש. העלייה היהודית לארץ הביאה אף היא עושר קוסמופוליטי של מטבחים שהיו צריכים להתרגל לחיות יחדיו: המטבח היהודי המזרח אירופי עם התימני, האתיופי עם הבוכרי.

יקבי בוטיק חדשים עם טכניקות ייצור משוכללות ואיכותיות משתמשים בשילוב איכויות הקרקע והאקלים המקומיים, וזוכים ליותר ויותר הכרה בינלאומית ולפרסים יוקרתיים. זו גאווה אמיתית למורה דרך להציע לתייר יין ישראלי בלבד, ונעים לראות את התפעלות המבקרים.

 

ניתן לארגן טיולי אוכל ויין, אם כי תמיד עדיף לשלב מסעדה טובה ויקב בטיול היסטורי. דברו אתי, ניתן לתאם לפי טעמכם.