top of page

דוד שטיינברג
מורה דרך בארץ הקודש

"לדוד יש ידע עמוק על ההיסטוריה של העיר ושל הדתות השונות בה והיכרות עם כל סימטה ועם כל דלת. העיר העתיקה הפכה פתאום לחדשה לגמרי!" לחוות דעת נוספות...

כנסיית הר האושר
הצפון הלא-מוכר
סיור רכב במדבר יהודה
מדבר יהודה ונהר הירדן
הסיור הקסום
תחנה שניה ויה דולורוזה

וִיָה דוֹלוֹרוֹזָה

יפו
הכותל והר הבית
טעימות ביקב קדמא
מסגד כיפת הסלע
צפים בים המלח
אלקודס, ירושלים המוסלמית
ירושלים, שלוש הדתות
יקבים ומנזרים בשפלה
מצדה וים המלח
כנסיית מגדלנה בהר הזיתים
ירושלים
הרוסית
יפו ותל אביב
אודותיי
david 2023 wide2.jpg
אודותיי
הסיורים שלי

אני מורה דרך מוסמך, עם רשיון מטעם משרד התיירות להדרכה באנגלית, איטלקית, צרפתית ועברית. אני יליד חיפה, מתגורר בתל אביב ומאוהב בירושלים. במקצועי הקודם, הייתי מורה לתיאטרון ואמנות. מרקע זה, אני מגיע לתחום של ידיעת הארץ ותיירות. בנוסף, אני גם טבח חובב - חסיד גדול של אוכל טוב ויין משובח. 

הבה נחווה יחדיו את יופיה של הארץ הזו, על כל קשת התרבויות שלה ואת ההיסטוריה הארוכה והעשירה שלהן כאן.  תרבויות אלו אינן מוכרות לרבים ומגזר אחד אינו מכיר את זולתו. אנא קראו כאן חוות דעת של מטיילים ישראלים על הסיורים שלי.

אשמח לטייל אתכם בין העולמות המקבילים האלה, בטיולים בלתי-שגרתיים, וללוות אתכם בחוויית המפגש שלכם עם עולמות אלו. קראו והתרשמו מהסיורים שלי ויחד, נבנה סיורים לפי התעניינותכם.

קו הרקיע של ירושלים

הסיפורים הם הכול בארץ הזו. הם פותחים דלתות נסתרות אל עולמות מופלאים. הצטרפו אליי!

דולורוזה

דרך הצלב - ויה דולורוזה

 Via Dolorosa , "דרך הייסורים" או "דרך הצלב" (Via Crucis)  הוא המסלול לאורכו, על פי המסורת הנוצרית, נשא ישוע הנוצרי את צלבו, מרגע משפטו במצודת האנטוניה עד לרגע צליבתו על גבעת הגולגולת ("גולגותא"), קבורתו במערה ותחייתו. המסע כולל את 14 התחנות המסורתיות. חמש האחרונות, בתוך כנסיית הקבר עצמה.

מסלול הטיול: אחרי שניפגש בשער יפו ניסע במיניבוס לראש הר הזיתים, נרד מהמצפה בראש הר הזיתים, לגֶת'סֶמָנִי (גת-שמנים) וחורשת הזיתים בנחל קדרון, כנסיית היגון (סבלו של ישוע) וקבר מרים אמו. משם ניסע בתחבורה הציבורית לשער הפרחים, לכמה דגימות של אוכל רחוב נהדר. נציץ אל הר הבית, ונתחיל בתשע התחנות הראשונות של דרך הייסורים. הפסקת  צהריים. אחה"צ - כניסה לכנסיית הקבר. פיזור. קניות בשוק אבטימוס ושוק בית הבד. ניתן לסכם את הסיור ברובע היהודי ובכותל המערבי, במיוחד אם מלווים אורחים מחו"ל. משך הטיול כ-6 שעות הכוללות הפסקת צהריים.

אל מדבר יהודה ונהר הירדן

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

מדבר יהודה

נצא מראש הר הזיתים, מהמצפה היפהפה על המדבר ונתגלגל למטה ברכבים נפרדים* אל מדבר יהודה, שהעניק השראה לנזירים מכל הדתות, מאליהו ואלישע ועד לנזירים הנוצרים והמוסלמים. נעצור במקומות מקודשים לבני כל הדתות, ליהודים, מוסלמים ונוצרים ונבקר במנזר ציורי. נסיים את הטיול בקסר אל יהוד, המיקום שבו, על פי המסורת, יהושע ושבטי ישראל חצו את הירדן בכניסתם לארץ המובטחת, המקום בו אליהו עלה השמיימה ברכב אש ומקום הטבלתו של ישוע בידי יוחנן המטביל בנהר הירדן. גם כיום, זהו מקום לפולחני עדות נוצריות שונות משני צדי הירדן. 

 

אפשרות למעוניינים להמשיך בכוחות עצמם לקומראן, מקום מושבה של כת ה'יחד' (האיסיים) ומקום מציאת מגילות ים המלח, ששינו את כל הבנת ההיסטוריה של הדתות. ניתן לבקר במרכז המבקרים ובאתר הארכיאולוגי. ניתן גם לסיים באחד מחופי הרחצה בים המלח. אנו נעצור באתר מקסים לארוחת צהריים, פיקניק שתביאו לעצמכם. יש שם שתייה קלה וחמה אך לא אוכל. אילו אינם כלולים במחיר הטיול.

 
ירושלים, שלוש הדתות

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

שלוש הדתות

סיור היסטורי בירושלים, הקדושה לשלוש הדתות: יהדות, נצרות ואסלאם. נתחיל את הסיור משער יפו וניסע לראש הר הזיתים. משם ניתן לצפות בכל ההיסטוריה של ירושלים מול עינינו, ונמשיך למקומות החשובים המקודשים לנצרות, לאסלאם וליהדות: כנסיות מעניינות, הכותל המערבי, הר הבית (על פי רצונכם), הויה דולורוזה וכנסיית הקבר הקדוש.

בהתייעצות מראש, נוכל להתאים את הסיור לתחומי העניין המיוחדים שלכם או של אורחיכם, באוריינטציה קתולית, פרוטסטנטית או אורתודוקסית, מוסלמית, יהודית או חילונית-היסטורית.

מצדה וים המלח

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

סיור מתל אביב או ירושלים דרך מדבר יהודה לגן לאומי מצדה, שם בנה לו המלך הורדוס ארמון הניצב על צוק, ושם התבצרו אחרוני הקנאים היהודים נגד הצבא הרומי, לאחר חורבן בית המקדש. בשנת 70 לספירה, עד הסוף הטרגי.

עצירות אפשריות בקומראן, האתר בו נמצאו מגילות ים המלח, בשמורת הטבע עין גדי, או באחד המנזרים הציוריים שבדרך. נצא להפסקת צוהריים, לאחר מכן ניסע לאחד מחופי ים המלח או לספא באחד מבתי המלון, לצוף במים המלוחים המינרליים של הסביבה המיוחדת הזו. נחזור בשעות הערב המוקדמות.

המשך הנסיעה כשעה וחצי נסיעה מירושלים או שעתיים וחצי מתל אביב. נא ליצור איתי קשר לפרטים נוספים.

הגליל ההיסטורי

הצפון הלא מוכר
הגליל ההיסטורי

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

תהיתם פעם לאילו מקומות בגליל לוקחים כל תייר המגיע לישראל?
בהמשך למסורת של טיולי הרכבים הפרטיים שלנו, נצא לסיור אל מרחבי הגליל, של התנ"ך, של שדות הקרב הגדולים של הצפון: מדבורה וסיסרא בתנ"ך אל המונגולים צלאח א-דין ונפוליאון.
זהו גם אזור חייו של ישו שם הטיף את משנתו. נכיר קצת את חייו וכיצד השפיע על תרבות עולם. אתם תראו את האמנות הגדולה, הארכיטקטורה המרשימה של כנסיות הצפון ותכירו פרקים מההיסטוריה - שלא לימדו אותנו בבית הספר. טיול לגליל הפחות מוכר - ממגידו לנצרת, כפר כנא, אל כנסיות הכינרת המדהימות. טיול במכוניות הפרטיות שלכם -אתם נוהגים אחריי. תוך כדי זה תעצרו לנשנש ולקנות תבלינים יחודיים ומיני מאכלים.

*המחיר אינו כולל ארוחות ודמי כניסה לכנסיות (כנסיית הלחם והדגים - דמי חנייה, כפר נחום 5 ₪ כניסה ודמי חנייה של 30 ₪ לרכב בהר האושר).

יפו הנוגה

יפו הנאוה והנוגה

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

סיור בעקבות היסטוריה, מיתולוגיה ואגדות, במסע לאורך 4000 שנה, באתרים קסומים. זהו סיור אותו העברתי פעמים רבות לתיירים מחו"ל, ואשמח להעבירו לכם.יפו משויכת אצלנו כמקום של מסעדות, תיאטרון ושאר בילויים, אך ההיסטוריה שלה עתיקה ומרתקת. תחילתה בכתבים מצריים עתיקים, מיתולוגיה יוונית, כתבי התנ"ך והברית החדשה, הצלבנים, מסעות נפוליאון וכעיר עותומאנית, עד למלחמת העצמאות שלנו! 

הסיור ייצא מכיכר השעון ויעבור דרך המסגד היפהפה, תצפית על אתרי ההתרחשות של האירועים ההיסטוריים, כנסיית פטרוס הקדוש וסודותיה, סמטאות הכורכר של העיר העתיקה המסתירים הפתעות, דרך בית הכנסת של עולי לוב אל שוק הפשפשים, שם נתפזר ותוכלו לחגוג באחת המסעדות הנפלאות. משך הטיול כ-5 שעות ובסופן ארוחת צהריים (אוכל ושתייה אינם כלולים). יש להצטייד במים, בגדים נוחים ונעלי הליכה. 

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

ירושלים הרוסית

באמצע המאה התשע-עשרה, הקיסרות הרוסית מתחילה לרכוש אדמות עבור אלפי צליינים בני ארצם, שהחלו להשתמש ברכבות, אניות קיטור ואמצעי תחבורה מתקדמים כדי לעלות לרגל לירושלים. כמו שאר מדינות אירופה, היה צריך לבנות להם אכסניות, מרפאות וכנסיות בהן יוכלו להיפגש עם בני ארצם, להתפלל בשפתם, ואפילו לשבת סביב סמובר וללגום את התה האהוב עליהם בארץ נכר.

בנוסף על צליינים פשוטים הגיעו גם אינטלקטואלים ואמנים צעירים, חלקם הפכו לגדולי הציירים בארצם כמו: איליה יפימוביץ' רֶפִּין, ניקולאי אנדרייביץ' קוֹשֶלֶב, ווסילי דמיטרייביץ' פּוֹלֶנוֹב ואחרים. הם שהו בירושלים והשאירו ציורים ואיקונות אותם ניתן לראות עד ימינו. נספר עליהם ונראה חלק מיצירות המופת שהותירו. כן נעסוק בדמויות רומנטיות וטראגיות כנסיך סרגיי ואשתו אליזבטה פיודורובנה וכן הנסיכה אליס מיוון, אמו של הנסיך פיליפ מאנגליה הקבורות כאן.


הסיור יבקר בנכסים הרוסיים הפזורים ברחבי ירושלים מסוף המאה ה-19 ועד פוטין, והם אכן מרהיבים! הכנסיות הן יפהפיות והבנייה אסתטית ונאה. נבקר בשלושה מתוך חמישה מרכזים בירושלים וסביבתה: כנסיית אלכסנדר נייבסקי, כנסיית מריה מגדלנה שעל הר הזיתים וכנסיית השילוש וחצר סרגיי, במגרש הרוסים. סיור של הרפתקה עירונית ברגל ובתחבורה ציבורית.

משך הטיול כ-5 שעות וכוללות ארוחת צהריים (אוכל ושתייה אינם כלולים במחיר).

יש להצטייד במים, בגדים נוחים ונעלי הליכה.

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

אלקודס: ירושלים המוסלמית  

אלקודס

בשנת 638 לסה"נ, בא בשערי ירושלים, בראש צבאו, הח'ליף השני, עומר אבן אל-חטאב. מאז, הייתה זו עיר מוסלמית, ברוב התקופות עד סוף המאה ה-19: כמעט 1400 שנה. למוסלמים היא ידועה כאל-קודס, והיא אחד משלושת המקומות הקדושים ביותר לאסלאם. היא הייתה מקום המסע הלילי של הנביא מוחמד.

במאה השמינית לסה"נ, הקימו הח'ליפים בני השושלת האומאיית את המסגדים היפהפיים על הר הבית (חרם א-שריף - ההיכל הנאצל. הממלוכים, ששלטו ממצרים, פיתחו את העיר בימי הביניים ובנו בנייני פאר למדרשות ולמוסדות (אווקאף). בשנת 1516 השתלטו התורכים העותומאנים על העיר, והחל מ-1538 בנו את חומות ירושלים המוכרות היום, את מצודת העיר (מגדל דוד) ובניינים מפורסמים אחרים בעיר.

המסלול: הר הבית/חרם-א-שריף, ארמונות ומדרשות הרובע המוסלמי, ארוחת צהריים, מגדל דוד וסיור על החומות בין שער יפו לשער שכם. משך הסיור: כ-6 שעות

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

יקבים ומנזרים בשפלת יהודה

נא להעביר את הסמן על התמונה לכתוביות, ללחוץ לתמונות בגודל מלא

יקבים ומנזרים

גבעות שפלת יהודה הרעננות קוראות לכם, וכן גם יקביהן הנפלאים. האזור ירוק ומוצל ואתם תסיירו בין מנזרים היסטוריים חבויים ויפהפיים. האזור עשיר בהיסטוריה תנכ"ית וכללית ממלחמות שמשון ודוד בפלישתים ועד סיפורי הברית החדשה, קרבות הצלבנים בימי הביניים וקרבות מלחמת העצמאות. תעצרו לטעימות בשני יקבי בוטיק מצוינים, מהשורה הראשונה של תעשיית היין האיכותי בארץ.  הם זכו כבר בפרסים בינלאומיים, ולכל אחד מהם מאפיין ייחודי משלו:

 

יקב קדמא, פרויקט של אישה אחת: לינה סלוצקין היא ייננית מקורית ונועזת, שייבאה טכניקת ייצור יין עתיקה בכדי חרס מגיאורגיה. יקב צרעה, שהיה מראשוני יקבי הבוטיק האיכותיים, ונמצא בשטח קיבוץ צרעה.שניים אלו אהובים עליי במיוחד מבין יקבים איכותיים רבים באזור זה של דרך היין הישראלית.

אתם נוסעים אחריי ברכבים הפרטיים שלכם, בחברותא שלכם, שומעים הסברים ב-"לייב" ברכבים באמצעות אפליקציה, וכולנו נפגשים בקבוצה באתרים! רבים כבר עשו זאת אתי במדבר יהודה, ועתה אני מיישם אותו באזורים חדשים, לבקשת קהל המטיילים שלי. אתם מוזמנים גם לקנות יינות ביקבים, אותם קשה למצא בחנויות. במנזרים מייצרים ליקרים מיוחדים מפירות ועשבי בר! בסוף הטיול תוכלו להמשיך לאחת המסעדות המצוינות באזור זה באופן פרטי, או להביא אוכל האהוב עליכם לפיקניק בחיק הטבע וללגום מהיינות שקניתם. הטיול אינו כולל הליכה מלבד הביקורים באתרים, וכל המקומות מונגשים. 

הזמנת סיור

הזמנת סיור 

בקעת הירדן וים המלח מראש הר הצופים בעונות שונות

לבירורים ושאלות ניתן ליצור קשר כאן

ואחזור אליכם בהקדם האפשרי 

!תודה ששלחתם

bottom of page